Otevřít menu
kavárna Café Terasy

Vinice

Příběh Mini Vinice Café Terasy

vinárna Železnice

Pokusím se Vám napsat, jak a proč vznikla malá vinice v Železnici u Jičína. Jako kluk jsem jezdíval (i na prázdniny) do Němčiček u Velkých Pavlovic. Líbila se mi tam krajina, holky, to trochu tajemné podzemí a hlavně lidé, kteří mi připadali jiní… Když jsem byl trochu starší, byl už jen krůček k tomu, aby se mi zalíbila i Moravská vína. Líbilo se mi tam tak, že jsem si řekl: „ Až mě všichni naštvou, pořídím si tam vinici a budu v klidu.“ Nejspíš mě všichni nenaštvali, nebo naopak, mám skvělou rodinu, dobré kamarády a i v práci se mám o koho opřít. Ale sen o vinici zůstal a tak mi ho moje skvělé okolí pomohlo vyplnit, tedy lépe řečeno vinici znovuobnovit.

Železnice totiž měla s pěstováním vinné révy historické zkušenosti. Důkazem jsou i pozemky, které se do dnes jmenují vinice. Když jsem si pořídil v Železnici starý dům pod kostelem, ke kterému patřil i prudký jižní svah se zbytky teras, bylo mi jasné, že tady by to stálo za pokus. Mini vinici jsme s rodinou a kamarády vysázeli z jara roku 2015. Převažuje zde moderní odrůda Hibernal, která se hodí i do horších klimatických podmínek, než je jih Moravy. vinice Železnice (Mohu říct, že jsem musel stříknout za ty 3 roky jen jednou proti plísni.) Dále máme pár hlav Chorvátu, který je velmi vitální a velmi nenáročný. (Bez postřiku vůbec.) A 2 řádky stolního vína. To je také nenáročné. Zajímavé že, že největším škůdcem jsou ptáci. Ale chutná jim jen Hibernal. Takže bez sítí by tam nebylo nic. Po 3 letech učení v září 2018 proběhlo první naše vinobraní, které mělo kupodivu velký úspěch. Kdo chtěl, dostal do rukou nůžky a po půl hodině práce jsme měli kolem 100 kg hroznů v bednách. A protože jsem to nechtěl zkazit, odvezl jsem hrozny kamarádovi a mému „dvornímu vinařovi“ Ondrovi Konečnému ke zpracování.

Ondra Konečný je mladý vinař z Čejkovic s obrovskými zkušenostmi a potenciálem. Mimo jiné, dělá stejnou službu i pro jiný dvůr... tedy Hrad s velkým "H". Pracuje jako hlavní sklepmistr ve vinařství Spielberk, které dovedl až k prestižnímu titulu Vinař roku 2017, jezdí po světě a kromě toho jako zálibu provozuje malé rodinné vinařství. Lepší péči tedy naše víno ani mít nemůže. První ochutnávka našeho vína proběhne v dubnu 2019. Přiveze samozřejmě i kolekci svých vín unikátního ročníku 2018. Tato oblíbená 2-denní akce je již tradice. (místa se zaplňují, tak neváhejte a zarezervujte si na info@cafeterasy.cz).

vinárna Železnice V kavárně je maličký, ale pěkný sklípek, a tak spojení s vínem bylo také předem dané...

Do vinice je volný přístup. Výhled a atmosféra pod hřbitovní zdí je nádherná a rád se o ni s dobrými lidmi, kteří k nám zavítají, podělím. Stává se pravidelným dějištěm Železnického hudebního léta. Tolik o vinici, která vše tak nějak propojuje a dnes už to vypadá, že tam patří odjakživa...

víno Železnice

S hrdostí Vám představujeme Cuvée Terasy 2019, které bylo oceněno na tradiční výstavě Vína v Čejkovicích, stříbrnou medailí.

Aktuální nabídka vín:

 
Cuvé Terasy polosuché 2019 0.75 l. 250 Kč
  .

 

 

Vinná stezka Českým rájem

odkaz na vinnou stezku na Mapy.cz >>

Pro milovníky skvělých vín připravujeme zajímavou stezku po Českém ráji.

Vinice

Svatomartinské vinobraní

nahoru