Otevřít menu
kavárna Café Terasy

Ubytování

Půdní apartmán

apartmán Železnice

V Železnici se mi vždycky líbilo, a když jsem viděl koncem roku 2013 za oknem starého domu pod kostelem cedulku: „Dům na prodej“, neváhal jsem a stal se jeho hrdým majitelem. Jmenuji se Radomír Řehák a musím říct, že mě víc baví staré domy s duší, než novostavby bez duše. No tenhle z roku 1824 ji má bezpochyby.

Při citlivé rekonstrukci tohoto domu jsem měl nejvíc volnosti právě na půdě. Půdní byt vznikal postupně, ale s jasnou vizí jednoho velkého prostoru. Původně to byla půda zanesená odloženými věcmi, shnilou podlahou a nízkým stropem, kde jsem si při vyklízení kolikrát dal do hlavy. To mě ale utužilo v názoru, že ty staré trámy chci zachovat. Nejnáročnější bylo opravit střechu. Šikovní tesaři a pokrývači si s tím velmi dobře poradili. Střechu zateplili nadkrokevní izolací, a tak mohli nechat trámy vyniknout oproti moderně kladeným palubkám. Apartmán je tedy kontrast starých, ručně tesaných trámů, s prvky moderních interiérů. Nejvíc mi asi dalo zabrat sociální zařízení, kde jsem se snažil do malého prostoru umístit vše potřebné. Tady jsem si uvědomil, že i půl centimetru hraje velkou roli. Byla to trochu hra, něco jako ježek v kleci, ale myslím si, že se mi to povedlo.

apartmán Železnice Dlouho jsem s pronájmem váhal a to z několika důvodů. Jedním důvodem bylo to, že jsem v ní nechal hodně fyzických i duševních sil, a proto se o svoji „půdu“ trochu zdráhám. Dalším důvodem je fakt, že je půda svázána s bytem v prvním patře, kde nyní bydlí bezva nájemníci, kteří starý dům pochopili, odpustili mu jeho „mouchy“ a naopak si váží příjemného prostředí k bydlení a genia loci. Do apartmánu je vstup přes společné zádveří bytu. Ačkoliv je dům postaven v přízemí z pískovce, v patře z nepálených cihel, tak půda je kromě štítových zdí téměř samé dřevo. Poznáte to i podle vůně.

V apartmánu je dvoulůžko, malá TV, Wi-Fi, houpací síť, opravená 2 původní stará křesla a židle, kamna, ústřední topení. Našlo se místo i pro malou kuchyňku se základním vybavením, jako je lednička, vařič, dřez, varná konvice a nádobí. Z půdy je krásný výhled na naši mikro vinici, kostel sv. Jiljí a do Českého ráje.

apartmán Železnice Okolí našeho apartmánu se nachází v klidné části krásného městečka Železnice, které vypadá jako v Provence. A tak pokud hledáte klid, romantiku, dobré víno, kavárnu v domě, venkovní posezení ve vinici, je to právě pro Vás. Pokud byste se chtěli vydat na výlet do okolí, budete nadšeni bezpočtem vhodných cílů. Hrady, zámky, zříceniny, skalní města, město pohádek Jičín se svojí infrastrukturou, Valdštejnská Lodžie, kopce malé i velké, rozhledny, skokanské můstky, lomy s polodrahokamy, naučná stezka Prusko-Rakouské války z období 14. 6. – 23. 8. 1866, cyklotrasy okolo domu, zapomenuté vesničky, rybníky, studánky, hradiště, pravěká sídliště, ranče s koňmi, střelnice, dokonce i vězení… Je toho tolik, že nebudete vědět, kam dřív. Ale i když zůstanete „jen“ v Železnici, nebudete zklamáni. Městečko, s nepřehlédnutelnou dominantou kostela sv. Jiljí Vás překvapí malebným náměstím v empírovém stylu, kde domkům v úzkých uličkách kontrastují jakoby zapomenuté roubenky z jiné doby. Fara jak z pohádky s úžasným panem farářem Josefem Kordíkem. Dýchne na Vás historická atmosféra městečka nezkaženého panelákovou výstavbou a ocitnete se tak trochu v jiném světě. Překvapí Vás tří muzea. Najíst se můžete ve třech solidních restauracích různých stylů. Do Železnice lze dojet i po kolejích, ale pokud přijedete autem, určitě najdete místo na zaparkování v okolí domu a najde se i místo pro uložení Vašich kol. No, a pokud si představujete snídani skoro do postele, jistě se s milou a charismatickou provozní Viki domluvíte.

Těšíme se na Vás

Půdní apartmán

Okolí apartmánu

nahoru